facebook instagram
14.02.2025 • Kolbma ry

Hiihtoviikonloppu eteläisen Suomen suurimmalla suo-­ ja metsäerämaa-­alueella, Salamajärven kansallispuistossa

14.2.2025 - 16.2.2025

Liikumme hiihtäen, ahkiota vetäen. Omat majoitteet ja eväät. Ahkioita voi tarvittaessa vuokrata kerholta. Metsäsuksia tai liukulumikenkiä on myös vuokrattavissa lähtöpaikan läheisyydestä Koirasalmen luontotuvalta. Tämä viikonloppuretki on hyvä harjoitus ennen maaliskuun hiihtovaellusta.

Kokoontuminen perjantaina klo 18, Huttukankaan pysäköintialueella, Koirasalmentie, Kivijärvi.

Perjantaina hiihdetään noin 1.5 km Heikinjärven laavulle yöksi. Lauantaina hiihdämme suoaluetta kierrellen, Sysilammen autiotuvalle (noin 12 km). Sunnuntaina palataan eri reittiä autoille (noin 9 km).

Kimppakyydit Tampereen suunnalta. Ilmoittautuessasi kerro tarvitsetko kyydin tai voitko ottaa muita autoosi. Olisitko vuokraamassa välineitä Koirasalmen luontotuvalta?

Lisätiedot ja ilmoittautumiset 5.2. mennessä Tomi Harju, tomiharju9(at)gmail.com tai 040 024 8801.