facebook instagram
13.09.2025 • Kumpe

13. – 20.9.2025 Kumpen ruskaviikko Susikyrössä tai ruskavaellus Susikyröstä Pallas-Ylläkselle

13.9.2025 - 20.9.2025

KUMPEN SYYSRETKI TUNTURILADUN SUSIKYRÖÖN VK 38, 13.-20.9.2025.

Kumpen syysviikko on Susikyrössä, ks. Tunturilatu, Susikyrö
Majoitusta on kolmessa eri ”tasoluokassa”; Susikyrössä kämppäolosuhteissa ja mukavuuksin paritalo Hommalinnassa.
Susikyrössä on käytettävissä huoltorakennus Pekan-Oskari, jossa on keittiö, sauna, kolme wc:tä, vaatteiden kuivatushuone, varasto ja jääkaappi. Mökeissä ei ole wc:tä, ei juoksevaa vettä. Vuontisjärven rannassa on sauna, mitä lämmitetään porukalla iltaisin.
Huom! Majoituksessa noudatetaan retkeilyn periaatetta, jolloin petipaikat ovat sekä mies-, että naispaikkoja. Mahdollisuuksien mukaan toteutetaan majoite vain naisille tai miehille. Kumpen retkillä noudatetaan perinteeksi muodostunutta tapaa; hyviä tapoja, eikä hyväksytä häirintää.

Majoituksen hinta Susikyrössä: Vanha kämppä (10 hlö), max 14), Susi-Oskari (5 hlö), Koira-Oskar (5 hlö), joissa petipaikka maksaa 70 €/hlö7/vk.
Lisää majoitusta on varattu paritalo Hommalinnasta A ja B (2 mh, 2 parvea sekä sauna, petipaikkoja 10 (12). Jos majoittujia Hommalinnassa 5 hlö/asunto, hinta 108€/hlö/vk. Hommalinna https://www.hommalinna.fi/ on Hommajärven lähellä, n. 850 metrin päässä Susikyröstä.
Majoitusten lisäksi matkakustannukset ovat noin 100 euroa/henkilö. Lopulliseen matkan hintaan vaikuttaa osallistujamäärä.

Katon alla majoitus on täynnä, tilanne tammikuu 2025. Telttamajoitus on mahdollinen ja huoltorakennus Pekan-Oskari on käytettävissä. Maksu suoraan Tunturiladulle. Linja-autossa on tilaa.
Ilmoittautuminen: maija.kakriainen@gmail.com ja Lisätietoja: p.0407657644,Maija
Ilmoita myös, jos tarvitset linja-autokyydin ja olet lähdössä Onni Voutilaisen kokoamalle ruskavaellukselle. Lisätietoja ruskavaelluksesta onskiv@gmail.com, p.0503656138.