19.–26.7.2025 Kesävaellus Vindelfjällenin tunturialueella Ruotsin lapissa
Vindelfjällenin alue vaikuttaa mukavalta yhdistelmältä komeita tuntureita tai ennemmin vuoria sekä vehreitä laaksoja.
Lähde mukaan kokemaan tämä alue josta löytyy niin merkittyjä reittejä kuin runsaasti tilaa omille poluille. Ajatuksena on kulkea keskimäärin 15 kilometriä päivässä kahdeksana kulkupäivänä (lauantaista lauantaihin), osin merkittyjä reittejä ja osin omilla reiteillä poluttomassa maastossa avoimesta tunturierämaasta nauttien.
Alustavasti mielessä on rengasreitti jolle lähdemme Ammarnäsista kiertäen Ammarfjälletin massiivin. Korkeuserot alueella ovat merkittäviä, kahlauksia on luvassa ja sää voi olla keskikesästä huolimatta vaativa. Majoittuminen teltoissa. Kaikkinensa vaellus edellyttää hyvää vaelluskuntoa ja aiempaa kokemusta pohjoisen tunturivaelluksista.
Mikäli kiinnostuit, merkitse ajankohta kalenteriin ja laita viestiä niin saat ensimmäisenä tietoa keväämmällä täsmentyvistä suunnitelmista. Ja toki vastaan mielelläni jos herää kysyttävää. Ryhmän koko enimmillään kymmenen.
Tarkemmat tiedot tulossa vuoden toisessa Väärtissä. Tiedustelut ja ilmoittautumiset: Mika Kiiski, kiiski.mika@gmail.com, 050 381 3894